HAKKIMIZDA

  Geri

Bilindiği üzere Römorkör (Tug) tipindeki tekneler/gemiler, deniz üzerinde, gemi kurtarmak, gemi ve büyük deniz araçlarını çekmek, yanaştırmak, yangınla mücadele etmek ve ağır hizmetler vermek amaçları ile kullanılmaktadır. Römorkör (Tug) tipindeki bu teknelerin tekne formları da en/boy oranları diğer teknelere göre daha fazla, daha oturaklı ve daha dengeli (stabil) yapıdadır.

Tuggy 4.95 modeli ile, denizlerin ağır hizmet sınıfı teknelerinin bu denizci, stabil ve en/boy oranı yüksek olmasından dolayı daha geniş ve kullanışlı alanlar sağlayan yapılarını küçük bir teknede birleştirerek denize açılacaklara oldukça emniyetli ve stabil, bunun yanında da ferah kullanım alanları sunan bir küçük tekne oluşturulması hedeflenmiştir. Küçük bir tekne olmasına rağmen, Tuggy 4.95 modeli, kullanıcılarına tuvaletinden lavabosuna, baş altı kamarasında bulunan 2 kişilik yatağından tentesine kadar 6m üzerindeki teknelerde bulunan konfor sağlamaktadır.

4.95m boyunda olmasına rağmen bu tekne, 2.30m genişliği ile yaklaşık 6-7 m boyundaki teknelerin enine sahiptir.

Tuggy, sektörde 2005 yılından beri faaliyet gösteren POSEIDON Firması'nın (www.poseidonltd.com) kurucusu ve sahibi Gemi İnş. Yük. Müh. Dr. Burak Acar tarafından tasarlanmış ve yaklaşık 3 yıllık bir ön tasarım ve ürün geliştirme sürecinden sonra şu an imal edilmekte olan teknelerin son halleri ortaya çıkmıştır.

Teknenin ön kamarasının üzerinde bulunan davlumbazın üzerine yerleştirilecek güneş panelleri ile teknenin bir takım elektrik ihtiyacını çevreci bir şekilde kendisinin üretmesi de hedeflenmiştir.

İnşa malzemesi olarak kompozit (GRP) malzeme kullanılacaktır. Tekne, kalıba dayalı imalât yöntemi ile üretilebilecek şekilde tasarlanmıştır.

Ayrıca, bu tekne için oldukça önemli bir yenilik, yan taraflarda bulunan hava tüpleridir. Bu hava tüpleri Türkiye’de ilk kez kalıplı üretim ile GRP malzemeden üretilecek ve tekneye fazladan yüzdürme kuvveti sağlayacak ve teknenin batmasını zorlaştıracak ve aynı zamanda da stabilitesinin bozulmamasını sağlayacaktır.

Teknenin taşıma kapasitesi beş (5) kişidir.

Tekne, gerek kıçtan takmalı 25-40 HP gücündeki  benzinli, gerek 18-27 HP gücündeki içten takmalı diesel ve gerekse de elektrikli motorlar ile sevk ve tahrik edilebilecek şekilde tasarlanmıştır.

Orta halli her ailenin sahip olabileceği, evlerin garajlarında ya da bahçelerde park edilebilecek çok özel bir tasarıma sahip olan Tuggy-4.95 Modeli'ni kullanmak için Amatör Denizci Belgesi yeterli olacaktır. Gerek marka ve gerekse tasarım tescilinin alındığı Tuggy ailesinin 4.95m modelinden sonra, 6.70, 8.90 ve 11.95 metrelik modellerinin üretimi gerçekleştirilecektir.

Denizlerin VOVOS'u olması temennisiyle çıktığımız bu yolda siz deniz severlerin ilgi ve beğenisini rica ederiz...

Saygılarımızla;

Tuggy Ailesi

 

www.tuggyboats.com / info@tuggyboats.com

+90 505 284 01 30